


Programmable Multi Function Dual display Dosing Controller
Programmable Multi Function Dual display Dosing Cotroller
- Specification
- Download
| Model | DOT-9D2 |
| Over All Size | 96*96*50 mm |
| Cut Out | 92*92 mm |
| Mounting | Panel Mounting. |
| I/P Supply | 230VAC,+/-15%,50Hz. (Other supply on Request) |
| Range | 999 Sec |
| Display Method | Upper = 4-Digit 0.56” RED or WHITE 7-Segment LED display.for PV |
| Lower= 4-Digit 0.39” GREEN 7-Segment LED LED display for SV. | |
| Time Setting | Front Key Pad. |
| Start Logic | Power ON / Front Key/External Dry Contact |
| Cycle Reset | Front Key, Power interruption. |
| Control O/P | 2-Nos of 1 C/O-Relay o/p (5A@230vac) |
| OutPut Indication | LED Indication on the front panel for Each O/P status. |
| EMC Standard | EN50081-2 & EN 50082-2 Generic Stds for Industrial Environment |
| Safety Standards | Meets EN61010, Installation Catagory II |
| Operating Ambient | 0’C to 55’C |
| Storage Temperature | -10 to +70 °C |
| Operating Humidity | 5~80%RH Non-condensing |
Download PDF File





















