


Programmable Jumbo Display Incubation Programmer
Programmable Jumbo Display Incubation Programmer
- Specification
- Download
| Model | EIC-17 |
| Over All Size | 192*96*80 mm |
| Cut Out | 188*92 mm |
| Mounting Type | Panel Mounting |
| Display Method | 2 Line 0.8′ RED 7 Segment LED Display |
| Input Supply | 230VAC,+/-15%,50Hz.(Other supply On Request) |
| Temperature Sensor | 2-Nos RTD |
| Temperature Range | .0’F to 70’F |
| Control Method | ON/OFF |
| Temperature Accuracy | 0.25 % of FSR or 1’F Max, Software Calibrated Lineariser. |
| Display Resolution | 1’F |
| Setting Method | Front 4-Tact Switch Key |
| Function Keys | Front 8-Tact Switch Key |
| Control O/P | 5-Nos ((N/O type Relay contact,2A@230VAC) |
| O/P Relay status | By front panel 5-LED indication. |
| Operating Ambient | 0’C to 55’C |
| Storage Temperature | -10 to +70 °C |
| Operating Humidity | 5~80%RH Non-condensing |
| EMC Standard | EN50081-2 & EN 50082-2 Generic Stds for Industrial Environment |
| Safety Standards | Meets EN61010, Installation Catagory II |
Download PDF File


















