


Programmable Plant Growth Chamber Programmer
Programmable Plant Growth Chamber Programmer.
- Specification
- Download
| Model | HCLCD-333 |
| Over All Size | 96*96*110 mm |
| Cut Out | 92*92 mm |
| Mounting Type | Panel Mounting |
| Display Method | Alpha Numeric 16X2 Line LCD Display with Blue Back Lit |
| Input Supply | 230VAC,+/-15%,50Hz.(Other Supply On Request) |
| Temperature Sensor | RTD |
| Temperature Range | .-30’C to 100’C |
| Control Method | ON/OFF |
| Temperature Accuracy | 0.25 % of FSR or 1’C Max, Software Calibrated Lineariser. |
| Display Resolution | 0.1’C |
| Operation Period | One Week |
| Programmer Number | 7 Step Programm per day |
| Setting Method | Front 4-Tact Switch Key |
| Function Keys | Front 5-Tact Switch Key |
| Control O/P | (a) 25% Light (b) 50% Light (c) 75% Light (d) 100% Light (e) Heater (f) Compressor |
| (N/O type Relay contact ,2A@230VAC) | |
| Digital I/P Signal | Door Open Sensor |
| O/P Relay status | By front panel 8-LED indication. |
| Operating Ambient | 0’C to 55’C |
| Storage Temperature | -10 to +70 °C |
| Operating Humidity | 5~80%RH Non-condensing |
| EMC Standard | EN50081-2 & EN 50082-2 Generic Stds for Industrial Environment |
| Safety Standards | Meets EN61010, Installation Catagory II |
Download PDF File





















