
Programmable 2-CH Bulk Milk Programmer
Programmable 2-CH Bulk Milk Programmer.
- Specification
- Download
| Model | BMC-74S |
| Over All Size | 72*72*65 mm |
| Cut Out | 68*68 mm |
| Mounting Type | Panel Mounting |
| Input Supply | 230VAC,+/-15%,50Hz.(Other Supply On Request) |
| Display Method | 4 Digit RED 7 Segment LED Display. |
| Temperature Sensor | RTD |
| Temperature Range | .-50’C to 50’C |
| Control Method | ON/OFF |
| Temperature Accuracy | 0.25 % of FSR or 1’C Max, Software Calibrated Lineariser. |
| Display Resolution | 0.1’C |
| Load Sensor | 2-Nos High Accuracy Measuring CT |
| Display Resolution | 0.1A |
| Load Indication Range | (a) Ageing Motor =9.9 A (b) Compressor =30A |
| Load Indication Accuracy | 0.1 % of FSR . |
| Setting Method | Front 3-Tact Switch Key |
| Function Keys | Front 2-Tact Switch Key |
| Control O/P | 2-Nos-1 c/o Relay contact,3A@230VAC) |
| (a) Agitator (b) Compressor | |
| Digital I/P Signal | High-Pressure Trip |
| O/P Relay status | By front panel 4-LED indication. |
| Operating Ambient | 0’C to 55’C |
| Storage Temperature | -10 to +70 °C |
| Operating Humidity | 5~80%RH Non-condensing |
| EMC Standard | EN50081-2 & EN 50082-2 Generic Stds for Industrial Environment |
| Safety Standards | Meets EN61010, Installation Catagory II |
Download PDF File



















