Hot



Universal T/C I/P 2-Set Point PID Controller With Amp.Meter.
Universal T/C I/P Dual Display 2-Set Point PID Controller With Amp.Meter.
- Specification
- Download
| MODEL | PID-73 |
| Over All Size | 72*72*85 mm |
| Cut Out Size | 68*68 mm |
| Mounting Type | Panel Mounting. |
| I/P Supply | 230VAC,+/-15%,50Hz. ( Others on request) |
| I/P Sensor | a) J,K,for T/C (Field Selectable) |
| b) CT for Heater Load.(50Amp Max) | |
| Display Method | Upper Right : 3-Digit 0.29″ RED 7 Segment LED Display for Temp.PV |
| Upper Left : 3-Digit 0.29″ GREEN 7 Segment LED Display for Heater Load PV | |
| Lower : 3-Digit 0.29″ GREEN 7 Segment LED Display Heater SV | |
| Range | a) J-T/C= 600’C… |
| b) K-T/C=950’C | |
| c) 0.5 to 50.0 Amp for Heater Load. | |
| Indication Accuracy | 0.25% of FSR or 1’C Max,Software Calibrated Lineariser. |
| Control Accuracy | +/-1’C of Set value. |
| Resolution | a) 1’C for Temperature |
| b) 0.1 Amp for Load Current. | |
| CJC | Automatic Cold Junction compensation for TC. |
| Setting Method | By Front Key pad |
| Control O/P | Relay-1- 1 C/O-Relay o/p (3A@230vac) or Isolated SSR o\p (+12vdc) for Heater. |
| Relay-2- 1 C/O-Relay o/p (3A@230vac) for Blower. | |
| Control Method | Control-1 -Auto Tune PID or ON/OFF (Field Selectable) |
| Control-2 -ON/OFF | |
| Setpoint-1 | Main Set Point |
| Setpoint-2 | Heating + Heating, Heating + Cooling ,Heating + High /Low Alarm. |
| Sensor Break Protection | Relay OFF when sensor breaks. |
| Out Put Indication | LED Indication on front panel for Each O/P status. |
| EMC Standard | EN50081-2 & EN 50082-2 Generic Stds for Industrial Environment |
| Safety Standards | Meets EN61010, Installation Catagory II |
| Operating Ambient | 0’C to 55’C |
| Storage Temperature | -10 to +70 °C |
| Operating Humidity | 5~80%RH Non-condensing |
Download PDF File




















