


Programmable 2-CH-Time Constant based Filling Programmer
Programmable 2-CH-Time Constant based Filling Programmer
- Specification
- Download
| Model | SP-9LT |
| Over All Size | 96*96*50 mm |
| Cut Out | 92*92 mm |
| Mounting Type | Panel Mounting |
| I/P Supply | 230VAC,+/-15%,50Hz. (Other Supply on Request) |
| Range Selection | 00.000 / 000.00/0000.0/00000 Ltr/Min (Selectable) |
| Calibration Method | Digital calibration via a front keypad |
| Display method | Alphanumeric 16×2 Line Blue Backlit LCD (4.5mm character height). |
| Status LED’s | 5-Red LEDs. |
| Key Operation | 14-Function Keys. (tactile feedback) |
| Flow Measurement | Time Constant base |
| Digital Logic I/Ps. | 2-Nos Opto Isolated Logic I/P for start |
| with +12VDC Ext.voltage for sensor.. | |
| Control Relay O/Ps | 2-Nos of 1c/o Relay O/P (3A@230VAC) |
| EMC Standard | EN50081-2 & EN 50082-2 Generic Stds for Industrial Environment |
| Safety Standards | Meets EN61010, Installation Catagory II |
| Operating Ambient | 0’C to 55’C |
| Storage Temperature | -10 to +70 °C |
| Operating Humidity | 5~80%RH Non-condensing |
Download PDF File




















