

Softy Ice Cream M/C PLC-9L
Softy Ice Cream M/C PLC
- Specification
- Download
| Model | SS-9L |
| Over All Size | 96*96*50 mm |
| Cut Out | 92*92 mm |
| Mounting Type | Panel Mounting |
| Display Method | Alpha Numeric 16X2 Line LCD Display with Blue Back Lit |
| Input Supply | 230VAC,+/-15%,50Hz.(Others On Request) |
| Temperature Sensor | 2-Nos RTD for Barel & Hopper |
| Temperature Range | .-30’C to 50’C |
| Control Method | ON/OFF |
| Temperature Accuracy | 0.25 % of FSR or 1’C Max, Software Calibrated Lineariser. |
| Display Resolution | 1’C |
| Load Sensor | High Accuracy Measuring CT |
| Display Resolution | 0.01A |
| Load Indication Accuracy | 0.1 % of FSR. |
| Display Indication | Alpha Numeric 16X2 Line LCD Display with Blue Back Lit |
| Setting Method | Front 4-Tact Switch Key |
| Function Keys | Front 5-Tact Switch Key |
| Control O/P | (a) Motor (b) Compressor (c) Solenoid Valve (d) Hopper Motor |
| (N/O type Relay contact,2A@230VAC) | |
| Digital I/P Signal | (a) Barrel Temp. Thermostat (b) Motor Restart Switch |
| O/P Relay status | By front panel 5-LED indication. |
| Operating Ambient | 0’C to 55’C |
| Storage Temperature | -10 to +70 °C |
| Operating Humidity | 5~80%RH Non-condensing |
| EMC Standard | EN50081-2 & EN 50082-2 Generic Stds for Industrial Environment |
| Safety Standards | Meets EN61010, Installation Catagory II |
Download PDF File





















