


Programmbale Liquid/Powder Filling Weigh Programmer
Programmable Liquid/Powder Filling Weigh Programmer
- Specification
- Download
| Model | SP-9LC |
| Over All Size | 96*96*50 mm |
| Cut Out | 92*92 mm |
| Mounting Type | Panel Mounting |
| I/P Supply | 230VAC,+/-15%,50Hz. (Others on Request) |
| Performance | a) Excitation Voltage: 5 VDC fixed, short circuit proof. |
| b) Load Current: 85mA Max. | |
| c) Coversion Rate : 30 samples /seconds. | |
| d) Filtering: By Digital Signal Processing. | |
| e) A/D converter : 16 Bit delta-sigma. | |
| f) Resolution : 1,00,000 counts | |
| g)Sensitivity : 0.02micro volt/count. | |
| h)Linearity : <0.01% of F.S /’C | |
| i)Signal I/P Range : 0.5mv/V to 3.5mV/V | |
| k)Range Selection : 00.000 / 000.00/0000.0/00000Kg | |
| l)Calibration Method: Digital calibration via the front keypad | |
| Display method | Alphanumeric 16×2 Line Blue Backlit LCD (4.5mm character height). |
| Status LED’s | 6-Red LEDs. |
| Key Operation | 14-Function Keys. (tactile feedback) |
| Analog I/P | Load cell I/P. |
| Digital Logic I/Ps. | 1 Opto Isolated Logic I/P for start |
| with +12VDC Ext.voltage for sensor.. | |
| Control Relay O/Ps | 3-Nos |
| b) 1 C/O Relay O/P for Coarse. | |
| c) 1 C/O Relay O/P for Fine | |
| d) 1 C/O Relay O/P for Stopper. | |
| EMC Standard | EN50081-2 & EN 50082-2 Generic Stds for Industrial Environment |
| Safety Standards | Meets EN61010, Installation Catagory II |
| Operating Ambient | 0’C to 55’C |
| Storage Temperature | -10 to +70 °C |
| Operating Humidity | 5~80%RH Non-condensing |
Download PDF File


















