
Programmable Single Compressor Continuous Freezer Machine PLC
Fully Programmable Single Compressor Continuous Freezer Machine PLC
- Specification
- Download
| Model | CF-200 |
| Over All Size | 192*96*80 mm |
| Cut Out | 188*92 mm |
| Mounting Type | Panel Mounting |
| I/P Supply | 230VAC,+/-15%,50Hz. (Others on Request) |
| Load Sensor I/P | 3-Nos Measuring CT for Dasher Motor & Compressor |
| Indication Range | (a) 9.9 A For Dasher (b) 30A For Compressor |
| Indication Accuracy | 0.1 % of FSR |
| Display Method | (a) 2-Digit 0.56” RED LED Display for Dasher Motor & Comp.AMP.Indication. |
| (b) 4-Digit 0.56” WHITE LED Display for Pump RPM Indication. | |
| Setting Method | Front 4-Feather Touch Water Proof Keypad ( SET,+,–, ENTER) |
| O/P Function Operation | Front 7-Feather Touch Water Proof Keypad |
| ( Mains, Pump, Dasher, Comp, RSV, Hot Gas, AL. Ack) | |
| Control O/P | 6-Nos |
| (a) Pump Start (b) Dasher Motor (c) Comp-1.(d) RSV (e) Hot Gas. (f) Buzzer | |
| (N/O type relay contact,2A@230VAC) | |
| Analog O/P | 0-10VDC for Pump Speed. |
| Digital I/P Signal | Opto Isolated for (a) H.P Trip (b) L.P Trip |
| O/P Indication Status | By front panel 7-LED indication. |
| EMC Standard | EN50081-2 & EN 50082-2 Generic Stds for Industrial Environment |
| Safety Standards | Meets EN61010, Installation Catagory II |
| Operating Ambient | 0’C to 55’C |
| Storage Temperature | -10 to +70 °C |
| Operating Humidity | 5~80%RH Non-condensing |
Download PDF File



















