
Programmable Bed Press Machine PLC
Programmable Bed Press Machine PLC
- Specification
- Download
| Model | PMC-192 |
| Over All Size | 192*96*80 mm |
| Cut Out | 188*92 mm |
| Mounting Type | Panel Mounting |
| I/P Supply | 230VAC,+/-15%,50Hz. (Others on Request) |
| Temperature Sensor I/P | RTD Type |
| Indication Range | 0 to 200.C |
| Indication Accuracy | 0.25% of FSR |
| Display Method | Jumbo size Alphanumeric 16×2 Line Green Backlit LCD |
| (9.5mm character Height) | |
| Setting Method | Front 6-Feather Touch Water Proof Keypad |
| Control O/P | 5-Nos |
| (a) Press Down (b) Blower (c) Steam Valve (d) Press UP (e) Hooter | |
| (1 C/O- Relay contact ,2A@230VAC) | |
| Digital I/P Signal | 2-Nos Opto Isolated for (a) Press Start (b) UP Position |
| O/P Indication Status | By front panel 8-LED indication. |
| EMC Standard | EN50081-2 & EN 50082-2 Generic Stds for Industrial Environment |
| Safety Standards | Meets EN61010, Installation Catagory II |
| Operating Ambient | 0’C to 55’C |
| Storage Temperature | -10 to +70 °C |
| Operating Humidity | 5~80%RH Non-condensing |
Download PDF File

















